جنس تخت خواب, سرویس خواب

ضد آب کردن چوب

چوب، ماده‌ای طبیعی که استفاده چشمگیری در ساختمان سازی و وسایل داخلی خانه دارد و باعث ایجاد آرامش و هماهنگی بین اجزای مختلف نیز می‌شود. این ماده سخت و مقاوم، در مقابل آب و رطوبت بسیار آسیب پذیر است و به‌راحتی با کوچک‌ترین تماس با آب، باد کرده و زیبایی خود را از دست می‌دهد. اگر در محیطی مرطوب زندگی می‌کنید یا به‌دنبال روش‌های مقاوم کردن چوب در برابر آب هستید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

چگونه چوب را ضد آب کنیم؟ با استفاده از روغن مخصوص

روغن ضد‌آب‌کننده چوب یکی از محبوب‌ترین روش‌های ایجاد مقاومت چوب در برابر آب است. این روغن‌ها از نفوذ آب و رطوبت به داخل چوب جلوگیری می‌کنند. امروزه حتی با خرید کمد لباس ارزان هم وسایلی ضدآب تحویل می‌گیریم؛ اما باز هم روغن‌های ضد‌آب‌کننده چوب انواع مختلفی دارند. برخی فقط برای چوب‌های داخل ساختمان مناسب بوده و برخی چوب را در برابر باران و رطوبت هوای آزاد نیز مقاوم می‌سازد.

نوعی از این روغن‌ها باعث تغییر رنگ چوب شده؛ درحالی‌که برخی دیگر هیچ تاثیری بر رنگ چوب نخواهد داشت. روغن‌های ضدآب مانند روغن‌های تونگ، روغن‌های تیک و روغن‌های لینوسید قابلیت نفوذ عمیق در چوب را داشته و از ورود رطوبت به چوب جلوگیری می‌کنند.

محلول و واکس‌های مخصوص چوب؛ روش ضدآب كردن چوب با ایجاد لایه محافظ

استفاده از واکس‌ و محلول‌های ضد‌آب‌کننده چوب نیز یکی دیگر از روش‌های موثر برای مقاوم کردن چوب در برابر آب است. انواع واکس و محلول‌های مخصوص، یک لایه محافظ ضدآب روی سطح چوب ایجاد می‌کنند. این محلول‌ها به‌راحتی روی سطح چوب اضافه شده و به‌سرعت خشک می‌شوند. محلول‌های ضد‌آب‌کننده چوب معمولاً حاوی موادی هستند که باعث می‌شود چوب در برابر آب، رطوبت و اشعه ماوراء بنفش خورشید مقاوم شود.

از محلول‌هایی که از چوب در برای اشعه ماورا بنفش خورشید نیز مراقبت می‌کنند، در محیط بیرون و فضای آزاد نیز می‌توان استفاده کرد. برای مثال قیمت تخت خواب ساده برای داخل اتاق پایین‌تر از یک تخت چوبی مناسب فضای آزاد بوده که دلیل آن نیز مقاوم چوب در برابر نور خورشید، باد و باران است

جلا دادن چوب؛ روشی رایج برای ضد آب کردن چوب

روغن جلا با ایجاد لایه‌ای محافظ روی سطح چوب، علاوه‌بر جلوگیری از جذب آب و رطوبت، ظاهر چوب را نیز براق می‌کند. روغن جلا بر پایه پلیمرهای شیمیایی است که از چوب در برابر عوامل مخرب بیرونی محافظت کرده و باعث بالا رفتن مقاومت چوب نیز می‌شود. نور خورشید یک راه سریع از بین بردن موریانه است اما باعث آسیب رسیدن به چوب می‌شود.

جلا دادن چوب اصطلاحی که زمان ایجاد یک لایه روغن جلا روی سطح چوب به‌کار می‌رود، باعث افزایش استحکام و مقاومت چوب نیز می‌شود. هر چه لایه‌های بیشتری از روغن جلا روی چوب بزنید، به همان نسبت چوب نیز استحکام بیشتری خواهد داشت.

رزین‌های اپوکسی ضد آب؛ مقاوم‌ترین مواد برای ضدآب‌کردن چوب

رزین‌های اپوکسی ضد‌آب یکی از مقاوم‌ترین مواد ضد‌آب‌کننده چوب هستند. این رزین‌ها به‌صورت مایع بوده و با قلم‌مو یا اسپری روی سطح چوب اعمال می‌شود. رزین‌های اپوکسی ضد‌آب پس از خشک شدن، یک لایه محافظ سخت روی سطح چوب ایجاد کرده که باعث مقاومت چوب در برابر آب، رطوبت و سایر عوامل مخرب می‌شود. به‌طورکلی قیمت سرویس خواب و سایر لوازم چوبی نسبت به سایر متریال‌ها مثل ام‌دی‌اف گران‌تر است؛ اما سرویس‌ خواب‌های چوبی با انواع روش‌ها ضدآب شده و در طولانی با نگهداری درست ظاهر خود را حفظ می‌کند.

استفاده از روغن ظروف چوبی؛ راهی برای ضد آب کردن ظروف

ظروف چوبی که جای خود را در آشپزخانه و پذیرایی باز کرده نیز باید ضد آب باشد. تماس سطح چوب با مواد خوراکی داخل ظرف ایجاب می‌کند تا از روغن‌های گیاهی یا مناسب استفاده کنیم تا دچار بیماری نشویم. طبیعی است که روغن مورد استفاده در ظروف با روغنی که روی میز مطالعه یا سایر لوازم چوبی داده می‌شود متفاوت بوده و قیمت بالاتری نیز داشته باشد.

استفاده از روغن ظروف چوبی باعث می‌شود که ظروف تا حد بسیاری ضد‌آب شده و برای تماس با مواد‌غذایی نیز قابل استفاده باشد. برای مثال روغن ظروف چوبی همل ۱۰۰٪ گیاهی بوده و استانداردهای لازم را برای تماس با مواد غذایی را دریافت کرده است.

چگونه چوب را ضد آب کنیم؟ از نظافت تا گام آخر

ضدآب کردن در و وسایل چوبی با هر نوع ضدآب کننده‌ای تفاوتی باهم نداشته و به یک شکل انجام می‌شود و به‌طورکلی از 4 مرحله ساده تشکیل شده است:

  1. سطح چوب را از هرگونه گرد و غبار، آلودگی و روغن پاک کنید.
  2. اگر چوب ترک خورده یا آسیب دیده است، آن را ترمیم کنید.
  3. چوب را با یک لایه نازک از ماده ضدآب کننده پوشش دهید.
  4. اجازه دهید ماده ضد آب کننده کاملاً خشک شود.

هر‌چه لایه ضخیم‌تر باشد، استحکام و مقاومت چوب در برابر آب و رطوبت نیز بیشتر خواهد بود؛ اما بدین معنا نیست که یک لایه کلفت روی سطح چوب ایجاد کنید. هربار باید با قلم‌مو یا اسپری یک لایه نازک و یکدست روی سطح چوب ایجاد کنید. اجازه دهید کامل خشک شود و مجدد یک لایه دیگر از همان ماده روی سطح بپاشید.

نکات مهم در زمان ضدآب کردن چوب؛ آن‌چه باید بدانید

نکات مهمی در زمان ضدآب کردن چوب وجود دارد که با رعایت آن می‌توانیم نتیجه بهتری کسب کنیم. در ادامه به توضیح هر مورد خواهیم پرداخت:

  • از مواد ضد آب کننده با کیفیت بالا استفاده کنید.
  • دستورالعمل‌های استفاده از ماده ضدآب کننده را به دقت مطالعه کنید.
  • در صورت نیاز، از چند لایه ماده ضدآب کننده استفاده کنید.
  • چوب را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
  • سطحی که قرار است روی آن از مواد ضد‌آب‌کننده استفاده کنید باید کاملا تمیز و خشک باشد.
  • تا زمان خشک شدن کامل (۳۰ ساعت) نباید روی سطح اسپری شده، آب ریخته شود.

همان‌طور که ساس و سایر حشرات، چوب را از داخل خورده و درون آن‌ را ازبین می‌برند و باید با بهترین سم برای از بین بردن ساس و سایر موجودات، از چوب محافظت کنیم، آب و رطوبت نیز از طریق سطح چوب جذب شده و آن را ازبین می‌برند؛ ازهمین‌رو رعایت نکات گفته شده بسیار اهمیت داشته و به طول عمر و دوام وسیله شما کمک خواهد کرد.

تهیه مواد مناسب و انجام درست مراحل؛ تضمین ماندگاری چوب و مقاومت در برابر آب

استفاده از انواع روغن، محلول و واکس‌های مخصوص و روغن جلا انواع روش‌های ضدآب‌کردن چوب است که در 4 مرحله بسیار ساده انجام می‌شود. قبل از انجام این مراحل، سطح چوب باید کاملا صاف، تمیز و خشک باشد. همچنین تا قبل از خشک‌شدن کامل، نباید با آب تماس پیدا کند. اگر در محیطی مرطوب زندگی می‌کنید با نگران وسایل خود هستید علاوه‌بر ضدآب کردن آن‌ها می‌توانید وسایلی باکیفیت و ضدآب نیز خریداری کنید. در فروشگاه وستاچوب می‌توانید انواع وسایل چوبی ضدآب و بادوام را مشاهده و نسبت به خرید اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *