جنس تخت خواب

لکه گیری چوب؛ ترفندهای تعمیر رنگ پریدگی لوازم چوبی

به مرور زمان و به دلایل مختلفی مانند نگهداری نامناسب، نحوه استفاده، رطوبت و حرارت، ممکن است روی سطح لوازم چوبی رنگ پریدگی و خراش ایجاد شود. این مشکلات به ظاهر و زیبایی لوازم آسیب می‌زنند. همچنین اگر به سرعت لکه‌ها را از بین نبرید، نفوذ آن‌ها به داخل چوب بیشتر می‌شود. برای ترمیم رنگ پریدگی چوب ترفندهای مختلفی وجود دارد و همیشه لازم نیست به‌ فکر تعویض وسایل باشید. با راهکارهایی که در این مقاله معرفی می‌کنیم لکه‌ و خراش روی مبلمان، صندلی‌ها و کتابخانه‌های چوبی را می‌توانید از بین ببرید. لکه‌گیری چوب با ترفندهایی مانند روغن زیتون و سرکه، اتو کشیدن، کاغذ سمباده، ماژیک و پاستل لکه‌گیر به‌سرعت انجام می‌شود. هر کدام از این ترفندها برای نوعی لکه گیری و خراش و گاهی چند مورد کاربرد دارد.

لکه گیری چوب در خانه؛ ترفندی ساده با کمک مواد در دسترس

برخی از ترفندهای لکه‌ گیری چوب ساده است و به‌راحتی می‌توانید با استفاده از وسایل دم‌دستی موجود در خانه لکه‌ها را ترمیم کنید. مداد ابرو، مداد شمعی، گردو، قهوه در هر خانه‌ای پیدا می‌شوند. روغن گردو نوعی لکه گیر برای پوشاندن خراش و آسیب‌ها است. از مغز گردو نیز برای ترمیم خراشیدگی‌ها استفاده می‌شود. همچنین برای محو کردن رنگ پریدگی‌ها از وسیله‌ای در دسترس هم‌چون مداد ابرو می‌توانید استفاده کنید. برای رفع لکه و خراشیدگی مداد ابرو را در جهت خراش بکشید.

یکی از ترفندهای ساده برای لکه گیری چوب وسایل چوبی کتابخانه چوبی مانند استفاده از مداد شمعی است. یک ترفند دیگر ترکیب دانه‌های قهوه با آب است. این یک ترفند کاربردی برای لوازم چوبی تیره رنگ به حساب می‌آید. با این کار لکه‌ها به‌سرعت محو می‌شوند. به جز این موارد شما از وسایل دیگر مانند روغن خوراکی، واکس کفش، آبرنگ و وازلین می‌توانید برای ترمیم لکه و خراش‌های روی چوب استفاده کنید.

لکه گیری چوب با روغن زیتون و سرکه، ترفندی برای از بین بردن لکه‌های سطحی

در هر زمان و به دلایل مختلف مانند جابه‌جایی، وسایل چوبی ممکن است آسیب ببینند. قبل از هر چیزی افراد تمایل دارند که خودشان در خانه و بدون هزینه لکه‌‌های چوب را تعمیر کنند. برای ترمیم لکه‌های سطحی، سرکه و روغن زیتون را با هم ترکیب کنید. ترکیب را روی قسمت‌های آسیب دیده بکشید. خاصیت اسیدی سرکه باعث می‌شود خراش‌ها تا حد ممکن پوشانده شوند.

روغن زیتون نیز سطح را مرطوب کرده و رنگ پریدگی را اصلاح می‌کند. تا زمانی‌که لکه از بین برود کار خود را ادامه دهید. این روش بیشتر برای رفع خراش جزئی روی سطح چوب و آسیب‌های سطحی کاربرد دارد. برای از بین بردن خط عمیق روی چوب به ابزار تخصصی‌تری مانند ماژیک لکه گیری، پاستل و رنگ نیاز خواهید داشت.

لکه گیری چوب با اتو؛ رفع تیرگی روی سطح چوب

با اتو نیز می‌توانید لکه‌های چوب را از بین ببرید. شاید تعجب کنید؛ اما امکان‌پذیر است. برای جلوگیری از آسیب به رنگ لوازم چوبی یک حوله سفید ضخیم به همراه اتو بردارید. حوله را با آب یا روغن زیتون کمی مرطوب کنید. حوله مرطوب را روی قسمت آسیب دیده قرار دهید و به مدت 30 ثانیه اتوی داغ را روی آن بکشید. حوله را بچرخانید و دوباره اتوکشی کنید. پس از پایان کار، روی بخش آسیب دیده روغن زیتون بزنید. اگر تیرگی روی سطح وجود داشته باشد با روغن زیتون از بین می‌رود.

ترمیم رنگ پریدگی لوازم چوبی به کمک وسایل و ابزار

گاهی سطح آسیب و رنگ پریدگی بالا است و به ابزارهای بیشتری مانند بتونه، سمباده، ماژیک و پاستل لکه گیری نیاز دارید. لوازم چوبی مانند انواع صندلی‌های چوبی، دراور، کتابخانه، میز از چوب‌های متعددی ساخته شده‌اند. برای لکه گیری هر کدام از این چوب‌ها به ترفندهای متفاوتی نیاز دارید. در ادامه ترفند ترمیم لکه گیری چوب با استفاده از ابزارهایی مانند بتونه، سمباده، ماژیک و پاستل لکه گیر را به‌صورت جداگانه توضیح می‌دهیم.

بتونه چوب؛ ترفندی برای ترمیم چوب‌های ترک خورده

در برخی از موارد شدت آسیب به حدی است که فقط با لکه گیری رفع نمی‌شود. گاهی ممکن است روی سطح یا کنار وسایل چوبی ترکی ایجاد شود. برای رفع و ترمیم چوب ترک خورده به بتونه نیاز دارید. بتونه‌ها نوعی پرکننده چوب هستند و از این تکنیک برای درزگیری و ترمیم ترک استفاده می‌شود. قبل از بتونه‌کاری حتما سطح چوب را سمباده بکشید تا صاف و هموار شود؛ سپس بتونه را روی قسمت‌های ترک خورده بریزید. تقریبا بین ۳۰ دقیقه الی ۸ ساعت زمان می‌برد تا بتونه‌ به‌طورکامل خشک شود.

استفاده از کاغذ سمباده؛ راهی برای از بین بردن آسیب چوب

در بعضی از موارد آسیبی که به چوب وارد می‌شود رنگ چوب را از بین می‌برد. در این حالت لکه‌گیری چوب امکان‌پذیر نیست. در این مواقع باید قسمت آسیب دیده را رنگ کنید. برای رنگ کردن چوب مبل ابتدا باید سطح آن را سمباده بکشید. برای این‌کار از کاغذ سمباده ۱۸۰ و ۲۴۰ استفاده کنید. کاغذ سمباده را روی خراش و بخش آسیب‌دیده بکشید.

پس از سمباده کشیدن، گرد‌و‌غبار را از بخش‌های آسیب دیده تمیز و کار رنگ‌آمیزی را شروع کنید. برای رنگ‌آمیزی چوب رنگ شده به قلم‌مو و برای چوب‌های بی‌رنگ به مواد رنگی نیاز دارید. حتما توجه داشته باشید که کد رنگ با رنگ مبلمان و سرویس چوبی یکسان باشد.

ماژیک لکه گیر؛ راهکاری برای از بین بردن زدگی‌ها و بخش‌های آسیب دیده چوب

ماژیک‌های لکه‌گیر تنوع رنگی بالایی دارند. البته برای چوب‌هایی با رنگ‌ خیلی روشن و سفید قابل استفاده نیستند. برای محو کردن سریع خط‌وخش روی سطح چوب از این ابزار استفاده می‌شود. باید ماژیک را روی بخش آسیب‌دیده بکشید تا خش به‌طور‌کامل از بین برود. یک مزیت استفاده از ماژیک‌ لکه‌بر این است که به‌سرعت خشک می‌شود.

پاستل لکه گیر؛ ابزار پایه روغنی برای پوشش رنگی

پاستل‌ها ابزارهای روغنی برای پوشش رنگ روی چوب هستند. اگر روی سطح لوازم چوبی، خراشیدگی وجود دارد با استفاده از این پاستل‌ها می‌توانید آن‌ها را پوشش دهید. کاربرد و نحوه استفاده پاستل‌ها مانند ماژیک لکه گیر است. حتما پاستل همرنگ چوب مبل یا لوازم چوبی تهیه کنید.

اگر وسیله چوبی رنگ ترکیبی دارد، بهتر است چند پاستل متناسب با رنگ مورد‌نظرتان تهیه کنید. در بسیاری از کارگاه‌ها برای تعمیر مبلمان و وسایل چوبی و لکه‌گیری از این پاستل‌ها استفاده می‌شود.

نکات مهم برای ترمیم رنگ پریدگی چوب سفید

روی لوازم چوبی، خصوصا میزهایی که رنگ روشنی دارند، به مرور زمان لکه‌هایی سطح آن‌ها مشاهده می‌شود. لکه‌ها تاثیر بدی روی ظاهر و زیبایی وسایل چوبی دارند. ریختن غذا و مواد رنگی روی میز یا گذاشتن جسم داغ از جمله دلایل ایجاد لکه روی چوب هستند. شما با استفاده از چند راهکار باتوجه‌به جنس و نوع لکه می‌توانید لکه گیری چوب‌های سفید را انجام دهید.

برای لکه گیری چوب سفید یک اتوی بخار و حوله تمیز نیاز دارید. قبل از شروع کار، حتما آلودگی‌ها را از سطح تمیز و خشک کنید. در این مرحله درجه اتو را در بالاترین حالت ممکن قرار دهید. اجازه دهید بخار از آن خارج شود. سپس اتو را به سطح چوب نزدیک کنید. توجه داشته باشید که اتو را کامل به سطح نچسبانید. برای جلوگیری از آسیب، ابتدا پارچه کتان یا حوله را روی خراش قرار دهید و سپس روی آن اتو بکشید. در پایان کار نیز بهتر است برای محو شدن لکه‌ها روی آن را با روغن بپوشانید.

رنگ لکه گیر چوب سفید؛ راه‌حلی برای ترمیم رنگ پریدگی چوب‌های سفید

استفاده از رنگ لکه گیر چوب سفید یک راه حل دیگر برای ترمیم رنگ پریدگی چوب است. ترکیبات این رنگ شامل رزین الکید، نیترات سلولز و انواع پیگمنت‌های آلی و معدنی هستند. درخشندگی و دوام بالا از مزایای این رنگ‌ها به‌شمار می‌رود. هم‌چنین رنگ لکه‌گیر استحکام و انعطاف‌پذیری لوازم چوبی را افزایش می‌دهد. برای اجرای رنگ، ابتدا با یک پارچه قسمت‌های دیگر را برای جلوگیری از لکه بپوشانید. سپس با استفاده از قلم‌مو، خراش و رنگ پریدگی سطح چوب را رنگ کنید.

لکه گیری چوب‌های تیره با مواد طبیعی؛ روش‌های ترمیم خراشیدگی چوب

چوب‌های تیره تنوع بالایی دارند و برای هر‌کدام باید از یک ترفند لکه گیری چوب استفاده کرد. چوب آبنوس، گیلاس یا ماهون و اقاقیا از جمله چوب‌های کاربردی در صنعت مبلمان و لوازم چوبی هستند. برای ترمیم چوب حتما به شباهت کد رنگ و چوب توجه داشته باشید. برای مثال برای ترمیم خراش روی چوب ماهون باید از واکس کفش استفاده کنید. خراشیدگی چوب آبنوس با ترکیب آب و خاکستر چوب محو می‌شود. چوب‌های تیره نیز با تفاله قهوه قابل ترمیم هستند. اگر چوب شما نه روشن و نه تیره است از چای برای لکه گیری استفاده کنید. هر چه رنگ چوب تیره‌تر، چای باید پررنگ‌تر باشد.

پس از تهیه وسایل یک قلم‌مو برای شروع لکه گیری چوب بردارید. با قلم‌مو هر یک از ترکیب‌های ذکر شده متناسب با چوب را روی سطح آن بکشید. حواستان باشد که قلم‌مو را به بخش‌های دیگر نزنید. سپس چند ساعت اجازه دهید که مواد به همان حالت روی سطح بمانند. سپس مواد اضافی را پاک کنید. در پایان کار از پولیش مبلمان برای رنگ زدن کمک بگیرید. در زمان خرید لوازم چوبی مانند دراور چوبی به جنس و کیفیت محصول توجه داشته باشید. کیفیت بالا در زمان پاک  و رنگ کردن چوب مشخص می‌شود. چوب‌هایی که کیفیت بالایی ندارند پس از تمیزکاری و استفاده به‌سرعت لک می‌شود.

لوازم چوبی با کیفیت وستاچوب؛ راهکاری برای جلوگیری از رنگ پریدگی

در این مقاله ترفندهای مختلفی را برای ترمیم و لکه گیری چوب معرفی کردیم. گاهی با استفاده از مواد و وسایلی که در خانه دارید رنگ پریدگی قابل ترمیم است. استفاده از روغن زیتون و سرکه، واکس کفش، آبرنگ، دانه‌های قهوه و اتو در محو کردن خط و خش روی لوازم چوبی کمک خواهد کرد. در برخی از موارد شدت آسیب بالا است و به ابزارهای پیشرفته‌تری مانند ماژیک، پاستل لکه گیری نیاز دارید. توجه داشته باشید که این ابزار در هر خانه‌ای موجود نیستند.

یکی از راه‌های جلوگیری از رنگ پریدگی وسایل چوبی، خرید لوازم با کیفیت است. وسایلی که با چوب‌های مرغوب ساخته شده‌اند، کیفیت بالایی دارند و به زودی تغییر رنگ نمی‌دهند. همچنین به‌سادگی خط و خراشی روی سطح آن‌ها نمی‌افتد. وسایل و لوازم چوبی وستاچوب با بالاترین کیفیت و تنوع ساخته می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *