جنس تخت خواب, سرویس خواب

از بین بردن سوسک چوب خوار

سوسک چوب خوار چیست؟

سوسک‌های چوب خوار نوعی حشره هستند که هم به شکل لارو و هم بالغ از وسایل چوب تغذیه می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند. گونه‌های مختلفی از سوسک‌های چوب خوار شامل سوسک شاخ بلند، سوسک پودری و سرخرطومی وجود دارد که همه آن‌ها می‌توانند وسایل چوبی و حتی سرویس خواب مدرن شما را تخریب کنند.

به طور کلی این حشرات مزاحم، مناطقی را که ترک یا شکاف داشته باشد انتخاب می‌کنند و همچنین چوب در حال پوسیدگی و وسایل چوبی مرطوب را بیشتر موردهدف قرار می‌دهند. تونل‌هایی که نزدیک به سطح چوب دیده می‌شود، کار سوسک‌های چوب خوار خانه شماست. اما برای از بین بردن آن‌ها چه باید کرد؟

1. از بین بردن سوسک مبل چوب خوار با استفاده از رنگ و لاک مخصوص

همان طور که پیش از این نیز خواندید، سوسک‌های چوب خوار به دنبال درز و شکاف‌های وسایل چوبی هستند تا درون آن‌ها نفوذ کرده و تخم گذاری کنند. از آنجایی که حتی لاروهای سوسک چوب خوار می‌توانند مبلمان چوبی خانه را نابود کنند، مهم است که از نفوذ این سوسک‌ها جلوگیری کنید.

رنگ و لاک‌های مخصوصی در بازار وجود دارد که برای آب بندی چوب مورداستفاده قرار می‌گیرد و لایه محافظی ایجاد می‌کند. با استفاده از این رنگ یا لاک‌ها سوسک‌های چوب خوار نمی‌توانند از کمد لباس یا هر چیز چوبی دیگر در خانه شما تغذیه کنند و از طرف دیگر احتمال تخم گذاری آن‌ها به حداقل می‌رسد. بنابراین اولین راه این است که چنین محصولاتی را تهیه کرده و خوب شکاف‌ها و درزهای وسایل چوبی را مهر و موم کنید.

2. استفاده از سم کشنده سوسک چوبخوار و مواد شیمیایی مانند بوریک اسید

محلول‌های مبتنی بر بورات و بوریک اسید، از رایج‌ترین چیزهایی هستند که برای از بین بردن سوسک چوب خوار استفاده می‌شوند. در واقع بورات نوعی ماده طبیعی است که به عنوان حشره کش هم عمل کرده و می‌تواند هر نوع حشره‌ای را که از وسایل چوبی تغذیه می‌کند، از بین ببرد. بر این اساس این ماده هم برای از بین بردن سوسک چوب خوار و هم کشتن موریانه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

به این منظور بورات را روی سطوح چوبی بمالید یا داخل درزها و سوراخ‌های ایجاد شده تزریق کنید. با این کار همه سوسک‌ها و لاروهای درون آن از بین می‌روند. البته اگر به موقع جلوی سوسک‌ها را نگیرید، طولی نمی‌کشد که عملا وسیله چوبی خانه‌تان غیرقابل استفاده شده و برای مثال به خرید جاکفشی جدید نیاز پیدا خواهید کرد.

3. استفاده از جاروبرقی برای از بین بردن سوسک چوب خوار

یک راه سریع از بین بردن موریانه و سوسک چوب خوار استفاده از جارو برقی است. البته با جارو برقی نمی‌توان لاروها را از بین برد، اما جارو کشیدن برای حذف تخم‌ها کارآمد خواهد بود و حداقل جلوی تکثیر بیش از حد این حشرات را می‌گیرد. به این منظور خوب روی همه وسایل چوبی را جارو برقی بکشید و بعد از این کار هم، فضای داخلی لوله جارو برقی را با آب و صابون بشویید تا اثری از تخم سوسک‌ها در آن باقی نماند.

4. سمپاشی اصولی خانه برای از بین بردن سوسک چوب خوار

اگر هیچ کدام از روش‌های جارو برقی کشیدن، استفاده از بورات یا رنگ و لاک‌های مخصوص در از بین بردن سوسک چوب خوار موثر واقع نشد، باید کل خانه را با بهترین سم برای از بین بردن ساس و دیگر حشرات سمپاشی کنید. قبل از سمپاشی، حتما همه افراد باید از خانه خارج شوند و ظروف آشپزخانه را در محیط‌های دربسته‌ای مانند کابینت قرار دهید. درب و پنجره‌ها را هم ببندید تا هوا جریان نداشته باشد.

هنگام سمپاشی باید لباس‌های مخصوصی بپوشید و از چکمه‌های بلند و پلاستیکی استفاده کنید تا سم به بدنتان نرسد. همچنین حتما عینک مخصوص سم پاشی بزنید و برای جلوگیری از مسمومیت‌های تنفسی از ماسک استفاده کنید. با توجه به اهمیت رعایت این موارد ایمنی، بهتر است سمپاشی را به کسانی که در این کار تخصص دارند، بسپارید.

با خرید محصولات چوبی مقاوم در برابر نفوذ سوسک چوب خوار از حمله حشرات به وسایل چوبی در امان باشید

در این مقاله توضیح دادیم که سوسک چوب خوار چیست و چه روش‌هایی برای نابودی این حشرات موذی پیش روی شما قرار دارد. مهم‌ترین اصل مبارزه با این سوسک‌ها، پیشگیری از ورود آن‌ها با خرید محصولات چوبی باکیفیتی است که سوسک چوب خوار نتواند به سادگی به آن‌ها نفوذ کند. شما می‌توانید چنین محصولاتی را از فروشگاه وستاچوب سفارش دهید و دغدغه‌ای بابت ورود احتمالی این مهمانان ناخوانده نداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *