سرویس خواب

پاک کردن رنگ از روی چوب بدون آسیب

پاك كردن رنگ از روی چوب، کاری سخت و دشوار، که حتی برای افراد حرفه‌ای و باسابقه نیز خوشایند نیست. حذف رنگ از روی چوب به‌ عوامل مختلفی مثل نوع چوب، جنس و کیفیت چوب بستگی دارد و امکان پاک نشدن کامل یا  آسیب رسیدن به چوب بالاست. انجام این کار دشوار به‌خصوص اگر رنگ قدیمی و سخت شده باشد ساده نیست. با‌این‌حال، با استفاده از روش‌های صحیح و ابزار مناسب، می‌توان رنگ را به‌طورموثر و بدون آسیب رساندن به چوب پاک کرد. شما با مطالعه این مقاله با راه‌های پاک کردن رنگ از روی چوب بدون آسیب رساندن آشنا خواهید شد.

حرارت؛ روشی برای پاک کردن رنگ‌های پایه روغنی یا اکریلیک

استفاده از حرارات روشی عجیب برای پاك كردن رنگ روغن از روی چوب است. با استفاده از شعله مستقیم آتش یا سشوارهای صنعتی می‌توانید رنگ را از روی چوب پاک کنید. این روش برای پاک کردن رنگ های پایه روغنی یا اکریلیک موثر است. با این حال، باید مراقب باشید که حرارت بیش از حد به چوب آسیب نرساند. روش استفاده از حرارت برای پاک کردن رنگ از روی چوب عبارت است از:

 1. سطح چوب را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا گرد و غبار و آلودگی‌ها از بین بروند.
 2. از یک تفنگ حرارتی یا سشوار با دمای بالا استفاده کنید تا رنگ شروع به ذوب شدن کند.
 3. از یک اسکرابر یا لیسه برای برداشتن رنگ ذوب شده استفاده کنید.

اگر برای ترمیم رنگ وسایل چوبی قصد برداشتن رنگ روی چوب را دارید، استفاده از حرارت روش مناسبی نیست و با روش‌های ساده‌تری مانند ترکیب روغن زیتون و سرکه می‌توان بسیاری از لکه‌های سطحی را ازبین برد.

پاک کننده‌های شیمیایی؛ سریع‌ترین و خطرناک‌ترین روش برای پاک کردن رنگ از روی چوب

استفاده از پاک کننده‌های شیمیایی سریع‌ترین روش پاک کردن رنگ از روی چوب است؛ اما سرعت همیشه لزوما خوب نیست. پاک‌کننده‌های شیمیایی رنگ که در ایران عموما با نام اسید رنگ پاک‌کن نیز شناخته می‌شود، فوق‌العاده خطرناک هستند. حتی یک‌بار بوییدن این اسید به مخاط و ریه شما آسیب جدی وارد می‌کند. برای اجرای این محلول‌ها باید لباس مخصوص جنگ‌های شیمیایی بر تن کرد. روش استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی عبارت است از:

 1. سطح چوب را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا گرد و غبار و آلودگی‌ها از بین بروند.
 2. از یک قلم‌مو یا غلتک برای اعمال پاک‌کننده شیمیایی روی سطح چوب استفاده کنید.
 3. اجازه دهید پاک کننده شیمیایی به مدت 20 تا 30 دقیقه روی سطح چوب بماند.
 4. از یک اسکرابر یا لیسه برای برداشتن رنگ حل شده استفاده کنید.

گاهی رنگ کردن چوب و وسایل چوبی جایگزین بسیار مناسب‌تری نسبت به پاک‌کردن رنگ از روی آن است. به‌خصوص در زمان استفاده از اسیدهای رنگ پاک‌کن که موجب به خطر افتادن سلامتی نیز می‌شود.

استفاده از سنباده؛ روشی کند اما موثر برای حذف رنگ

سنباده، لایه‌برداری قوی که حتی در کارخانه‌های بزرگ و صنعتی نیز استفاده می‌شود. سنباده زدن روشی کند اما موثر برای پاک کردن رنگ از روی چوب است. این روش برای پاک کردن رنگ های پایه آب یا اکریلیک مناسب است.

شما می‌توانید با استفاده از سمباده‌های دستی یا دستگاه‌های سنباده‌زن برقی مانند سنباده دیسکی (پولیشر)، سنباده گرد لرزان یا سنباده لرزان، رنگ را از روی چوب پاک کنید. استفاده از سمباده 3 مرحله دارد. این مراحل عبارت‌اند از:

 1. سطح چوب را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا گرد و غبار و آلودگی ها از بین بروند.
 2. از سنباده با درجه زبری 80 تا 120 استفاده کنید تا رنگ را از سطح چوب جدا کنید.
 3. پس از برداشتن مقدار فراوانی از رنگ، از سنباده با درجه زبری 150 تا 220 استفاده کنید تا سطح چوب صاف شود.

در صورت نیاز، می توانید این مراحل را تکرار کنید تا کل رنگ از سطح چوب پاک شود. استفاده از سمباده برای پاک کردن رنگ وسایل کوچک مانند شلف دیواری مناسب است. اما برای وسایل بزرگ بسیار زمان‌بر می‌شود و خرید اقساطی و جایگزین کردن وسیله روش بهتری نسبت به سمباده خواهد بود.

پاک‌کننده رنگ مادون قرمز؛ روشی جدید برای ازبین بردن رنگ چوب

استفاده از دستگاه پاک‌کننده مادون‌قرمز که به رنگ پاک‌کن بی‌صدا (Silent Paint Remover) معروف شده نیز یکی دیگر از روش‌های ازبین بردن رنگ است. برای مثال اگر قصد پاک‌کردن رنگ جاکفشی آپارتمانی خود را دارید، با این دستگاه، اشعه مادون قرمز را به سطح چوب بگیرید.

پس از مدتی رنگ گرم شده و حالت خمیری به‌خود می‌گیرد. حال با یک وسیله ساده مثل کاردک می‌توان رنگ را از روی چوب جمع کرد. برای استفاده از این وسیله نیز باید سطح چوب کاملا تمیز باشد.

تینر؛ روشی برای ازبین بردن رنگ وسایل کوچک

استفاده از تینر روشی غیر معمول است که برای ازبین بردن رنگ وسایل کوچک مانند ظروف چوبی کاربرد دارد. در این روش کل قسمت‌های رنگ شده را به تینر آغشته کرده و وسیله را در یک پلاستیک بیندازید تا از بخار شدن تینر جلوگیری شود.

پس از گذشت مدتی  تینر رنگ را به‌اصطلاح می‌سوزاند و رنگ از روی چوب آزاد می‌شود. استفاده از تینر برای وسایل بزرگ مانند تخت خواب دو نفره غیر ممکن است و باید با دیگر روش‌‌ها رنگ را از روی سطح پاک کرد یا رنگ جدیدی روی رنگ قبلی زد.

نکات ایمنی؛ آن‌چه باید در طول کار رعایت کنید

پاک کردن رنگ از روی چوب به‌خصوص با استفاده از دستگاه یا مواد شیمیایی خطرات بسیاری دارد با رعایت این نکات ایمنی از وارد کردن آسیب به خودتان پیشگیری کنید:

 • از تجهیزات ایمنی مناسب مانند دستکش، عینک ایمنی، و ماسک تنفسی استفاده کنید.
 • در صورت استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی، دستورالعمل‌های ایمنی محصول را به دقت مطالعه کنید.
 • از تماس پاک کننده‌های شیمیایی با پوست یا چشمان خود اجتناب کنید.
 • در صورت استفاده از دستگاه‌ها یا سمباده مراقب غبار و گرد چوب و آسیب‌های تنفسی آن باشید.

قبل از استفاده از هر روش، بهتر است روی قسمت کوچکی از چوب نتیجه استفاده از این ماده را تست کنید.

خرید وسایل باکیفیت؛ تضمینی برای ماندگاری رنگ وسایل

حرارت دادن چوب، پاک کننده‌های شیمیایی، سمباده، پاک‌کننده رنگ مادون قرمز و تینر، روش‌های پاک كردن رنگ از روی چوب است. حرارت شدید می‌تواند باعث ازبین رفتن چوب شود؛ پاک‌کننده‌های شیمیایی بسیار خطرناک بوده و سمباده نیز روشی بسیار زمان‌بر است. گاهی خرید یک وسیله جدید گزینه بسیار بهتری نسبت به پاک‌کردن رنگ یا تغییر رنگ آن است. شما در این سایت می‌توانید انواع وسایل و لوازم چوبی خانه را تهیه کنید. برای مشاهده دسته‌بندی محصولات به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *