تشک

علت کمر درد هنگام بیدار شدن از خواب

گر از نظر جسمی مشکلی ندارید و مدتی هست که با کمر درد صبحگاهی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، احتمالا مشکل از تشک یا بالشتتان باشد. آیا علت کمر درد هنگام بیدار شدن از خواب را در روزهای دیگر می‌دانید؟ دلایل متفاوتی وجود دارند که باعث بروز درد در ناحیه کمر پس از بیدار شدن از خواب می‌شوند. در ادامه این مطلب به بررسی دلایل مهم کمر درد صبحگاهی خواهیم پرداخت. پس مطالعه این مقاله و شناسایی مهم‌ترین عوامل درد کمر و رفع آن‌ها، دیگر در طول روز درد نخواهید کشید.

تشک و بالشت نامناسب؛ اصلی‌ترین علت کمر درد هنگام بیدار شدن از خواب

اولین و اصلی‌ترین علت کمر درد هنگام بیدار شدن، استفاده از تشک و بالشت نامناسب است. تشک‌های کهنه و قدیمی یا تشک‌هایی که پشتیبان مناسبی برای کمر ندارند، باعث بروز کمر درد در زمان بیدار شدن از خواب می‌شوند. عدم پشتیبان مناسب برای کمر باعث فشار بیش از اندازه به ستون فقرات می‌شود. همچنین در این شرایط تلاش برای راحت خوابیدن، سبب جابه‌جایی‌های مکرر خواهد شد.

توصیه می‌کنیم تشک‌ها را حداقل تا ۱۰ سال استفاده کنید. اگر تشک دچار افتادگی،‌ فرورفتگی یا هرگونه آسیب شد، آن را با تشک طبی تعویض کنید. تشک‌های طبی فنر ندارند و به‌ دلیل درجه سفتی بالایشان برای کاهش درد کمر پس از خوابیدن تاثیر مثبتی می‌گذارد. پزشکان توصیه می‌کنند که برای کاهش کمر درد بهتر است به پهلو یا به پشت بخوابید و یک بالشت زیر زانو خود قرار دهید.

درصورتی‌که فقط می‌توانید روی شکم بخوابید، یک بالشت زیر لگن یا شکم خود بگذارید. این کار در کم کردن کمر درد هنگام بیدار شدن موثر است. بهتر است پیش از خرید تشک و بالشت با پزشک متخصص مشورت کنید تا باتوجه‌به آناتومی بدن، تشک مناسب را به شما معرفی کند.

ریشه کمر درد هنگام بیدار شدن از خواب را در گرفتگی عضلات جست‌وجو کنید

گرفتگی عضلات یا اسپاسم عضلانی یکی دیگر از دلایل کمر درد هنگام صبح است. در اسپاسم عضلانی فرد پس از بیدار شدن احساس سفت شدن یک یا چند ماهیچه را دارد. در واقع این موضوع ناگهانی و غیر ارادی است. بعضی مواقع این درد به‌قدری شدید می‌شود که از انجام حرکات عادی مانع خواهد شد.

از جمله دلایل اصلی بروز گره عضلانی بد نشستن، بد خوابیدن، انجام حرکات غیر اصولی و ضعف عضلات است. برای جلوگیری از اسپاسم عضلانی، استفاده از تشک‌های مناسب برای خوابیدن توصیه می‌شود. با انتخاب انواع تشک خوشخواب که در مدل‌های مموری فوم، فنری، ژل‌دار و فوم‌دار وجود دارند، درد کمر صبحگاهی خود را کاهش دهید.

فشار به ستون فقرات به‌دلیل وضعیت نادرست خوابیدن؛ راز پنهان کمر درد صبحگاهی

بد خوابیدن یکی دیگر از دلایل بروز کمر درد هنگام صبح است. وضعیت بد خوابیدن به ستون فقرات فشار وارد می‌کند و انحنای طبیعی ستون فقرات را به چالش می‌کشد. فشاری که روی ربات‌ها و عضلات کمر وارد می‌شود باعث کشیدگی کمر خواهد شد. یک تغییر اساسی مانند تعویض بالشت یا تشک با نظر پزشک به سلامت ستون فقرات و خواب آرام کمک بسیاری می‌کند. انتخاب تشک‌هایی همچون رویال به‌دلیل تفاوت در سفتی، نرمی و ارتفاع، خوابیدن را برای شما راحت‌تر می‌کند. خوشبختانه تنوع در قیمت تشک رویال باعث شده است تا خرید آن برای همه راحت باشد.

رگ به رگ شدن؛ بیشترین علت کمر درد هنگام بیدار شدن

بین همه عضلات کمر، بیشترین فشار روی قسمت پایینی است که به هسته بدن شهرت دارد. رگ به رگ شدن کمر بر اثر عواملی همچون اضافه وزن، جابه‌جایی اجسام سنگین یا وضعیت  نادرست بلند شدن رخ می‌دهد. اگر اضافه وزن دارید، بهتر است از تشک‌ مناسب وزن بالا استفاده کنید. با مشورت پزشک می‌توانید یکی از انواع تشک‌های فنری، طبی و رویال را برگزینید.

آسیب دیسک؛ مهم‌ترین عامل بروز درد هنگام بیدار شدن از خواب

علت دیگری که افراد را با مشکل کمر درد صبحگاهی مواجه می‌کند، آسیب به ستون فقرات است. در واقع هیدراتاسیون دیسک که در زمان خوابیدن رخ می‌دهد، باعث انبساط دیسک می‌شود و روی لایه خارجی دیسک فشار وارد می‌کند. اگر دیسک آسیب‌دیده باشد، این فشار بیشتر است. این فشارها باعث درد در ناحیه کمر می‌شود. به‌همین خاطر طرز خوابیدن کسانی که دیسک کمر دارند بسیار اهمیت دارد؛ چرا که انبساط دیسک باعث تحریک طناب نخاعی و درد شدید کمر هنگام صبح خواهد شد. برای کاهش درد دیسک آسیب‌دیده بهتر است از بالشت‌ها و تشک مرغوب و باکیفیت استفاده کنید.

تهیه تشک مناسب؛ مهم‌ترین اقدام برای کاهش کمر درد هنگام بیدار شدن از خواب

در این مطلب مهم‌ترین علت کمر درد هنگام بیدار شدن را به شما عزیزان معرفی کردیم. کمر درد روی کلیه جنبه‌های زندگی افراد تاثیر می‌گذارد؛ بنابراین بهتر است برای افزایش سطح سلامت زندگی تدابیری بیندیشید. مهم‌ترین اقدامی که می‌توان برای کاهش درد کمر صبحگاهی انجام داد، استفاده از تشک و بالشت‌های مرغوب و مناسب شرایط بدنی شما است. در فروشگاه وستاچوب می‌توانید تشک‌های باکیفیت‌ را با قیمت‌های متنوع پیدا کنید که مناسب شرایط بدنی افراد باشد. بهتر است پیش از خرید این محصولات ابتدا با پزشک متخصص مشورت کنید تا انتخاب بهتری داشته باشید. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به قسمت فروشگاهی تشک و کالای خواب، محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *