تشک

تعمیر تشک خوشخواب در منزل

دلایل مختلفی مانند گذشت زمان و استفاده مدام از تشک‌ها، می‌تواند باعث فرسودگی و خرابی جزئی تشک شود. همیشه برای هر تعمیر تشک خوشخواب، نیازی به تعمیرکار ندارید. گاهی بهتر است به خودتان و مهارت جادویی دست‌ها اعتماد کنید؛ زیرا روش تعمیر تشک خوشخواب در منزل یک فرایند ساده و مفید برای افزایش عمر تشک است.

شما با آموزش درست و به‌راحتی می‌توانید تعمیرات مناسب و به موقع برای تشک، انجام دهید و طول عمر و کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید. در این مقاله، به شما روش تعمیر تشک خوشخواب در منزل را در ۵ مرحله توضیح می‌دهیم. بعد از انجام هر مرحله آموزش تعمیر تشک، به سراغ مرحله بعدی بروید تا در‌نهایت، تشک سالمی برای استفاده طولانی‌مدت داشته باشید و عمر آن را افزایش دهید.

ارزیابی و تعیین مشکل؛ اولین مرحله روش تعمیر تشک خوشخواب در منزل

ملافه‌ها و محافظ تشک را بردارید. تشک را زیر‌و‌رو کرده و همه قسمت‌های تشک را بررسی کنید. جای لک‌ها را مشخص کنید. همه تشک را برانداز کرده تا آثار پارگی در همه قسمت‌ها را پیدا کنید. کناره‌ها و گوشه‌های تشک، مهم‌ترین قسمت‌ها برای وجود آسیب‌ها در تشک هستند.

در این مرحله، وجود حشرات موذی را هم در نظر بگیرید و با دقت همه قسمت‌های تشک خوشخواب را نگاهی بیندازید. اگر جزو افرادی هستید که تازه قصد خرید تشک را دارند، به سراغ بهترین تشک‌ها با گارانتی و طول عمر بالا بروید. با انتخابی درست، هیچ‌وقت با مشکل‌های این‌چنینی در تشک خوشخواب مواجه نمی‌شوید.

تمیزکردن و شستن پارچه رویی تشک خواب را در اولویت قرار دهید

ملافه‌ها، روتختی‌ها و محافظ تشک را بردارید. همه این پارچه‌ها باید برای استفاده مجدد شسته شده و پس از انجام همه روش‌های تعمیر تشک خوشخواب در منزل برای استفاده مجدد، تمیز باشند. قبل از هر اقدامی، با جاروبرقی تمام فرورفتگی‌ها و قسمت‌های تشک را جارو بکشید تا هیچ گرد و خاکی روی تشک باقی نماند. بعد به سراغ لکه‌ها بروید و لکه‌های روی تشک خوشخواب را با مقداری مواد شوینده از بین ببرید. تشک‌های خوشخواب به دلیل سنگینی و الیاف به کار رفته در آن‌ها، قابلیت شست‌وشو و آبکشی کامل را ندارند.

برای تمیز کردن تشک خوشخواب، بهتر است از یک شامپو فرش، برس نرم یا پارچه نخی استفاده کنید. اگر لک‌ها از روی پارچه سفید تشک پاک نشدند، از ماده شوینده‌ای مانند لکه‌برهای قوی یا سفیدکننده‌های البسه کمک بگیرید.

راهکارهای ساده برای ترمیم پارگی یا سوراخ در پارچه رویی تشک

پس از خشک شدن قسمت‌هایی که تمیز کرده‌اید، باید به سراغ پارگی‌ها بروید. قسمت‌های پاره شده را مشخص کرده و وسایل موردنیاز تعمیر آن را تهیه کنید. به‌راحتی با نخ و سوزن پارگی‌ها را بدوزید تا الیاف تشک بیرون نیاید. از نخ هم‌رنگ پارچه تشک و سوزن‌های بزرگ تشک‌دوزی با مقاومت بالا استفاده کنید. هنگام گذاشتن و برگرداندن تشک روی تخت خواب، قسمت تمیز و بدون پارگی را در بالا بگذارید و رویه پاره و دوخته شده را به‌عنوان قسمت زیرین در نظر بگیرید.

تنظیم نرم بودن یا سفتی متریال‌های داخل تشک با مواد بازیافتی

برای بررسی فنرها و الیاف درونی تشک، روی هر قسمت آن، فشار وارد کرده تا میزان فرورفتگی و محکم بودن فنرها مشخص شود. به‌طورکلی،‌ رفع مشکل فرورفتگی شدید وسط تشک و الیاف در منزل ممکن نیست و باید به سراغ تعمیرکار بروید؛ اما اگر مشکل فرورفتگی شدید نباشد، از این راه‌حل‌ها می‌توانید استفاده کنید. یک روش تعمیر تشک خوشخواب در منزل استفاده از تکه پارچه‌ها یا الیاف غیرضروری برای پوشاندن منطقه فرو رفته در تشک است.

پارچه رویی منطقه فرورفته را با تیغ یا کاتر برش داده و پارچه‌های نرم را داخل تشک قرار دهید. پس از پوشاندن فرورفتگی، پارچه رویی تشک را بدوزید. اگر به‌تازگی قصد خرید تشک خوشخواب را دارید، هنگام خرید تشک به متریال‌های داخل آن دقت کنید. هرچند قیمت تشک خوشخواب با فنر متصل گران است اما بهترین سیستم فنری را برای استفاده طولانی‌مدت دارد. با این نوع تشک‌ها، دیرتر با مشکل فرورفتگی متریال‌های داخل تشک رو‌به‌رو خواهید شد.

استفاده از محافظ تشک ضدآب را فراموش نکنید

یکی از بهترین روش‌ها برای محافظت و افزایش طول عمر تشک خوشخواب، استفاده از محافظ تشک ضدآب است. قبل از خراب شدن تشک و نیاز به آموزش تعمیر تشک خوشخواب در منزل، یک محافظ برای تشک بخرید. این محافظ‌ها با کش، کاملا رویه و اطراف تشک را می‌پوشانند و مانع رسیدن آب یا رطوبت به تشک می‌شوند. در نتیجه برای پاك كردن لكه از روي تشك تخت، دیگر نیازی به شست‌و‌شوی پارچه رویی ندارید و فقط باید محافظ تشک را بشویید.

نگهداری و تعمیر تشک خوشخواب با استفاده از کالای خواب وستاچوب

برای تعمیر تشک خوشخواب در منزل، ابتدا همه ملافه‌ها و پارچه‌های اضافی را بردارید؛ لکه‌ها را بشویید و پارگی‌ها را بدوزید. برای برطرف کردن مشکل فرورفتگی از پارچه‌های اضافه در آن محل استفاده کنید. تشک را روی تخت‌های هم‌اندازه با سایز آن، قرار دهید؛ زیرا بیرون‌زدگی تشک از تخت، عاملی برای پارگی یا افتادگی کناره‌های آن است.

اگر از تخت‌های با زیرسازی قوی استفاده کنید، تشک خواب دچار ایراداتی مانند فرورفتگی در میانه تشک نخواهد شد و عمر آن هم افزایش پیدا می‌کند. آیا بعد از آشنایی با روش تعمیر  تشک خوشخواب در منزل باز هم به سراغ تعمیرکار متخصص می‌روید یا خودتان آستین‌ها را بالا می‌زنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *