سرویس خواب

محل قرارگیری صحیح تخت خواب

محل قرارگیری صحیح تخت خواب

تخت خواب به‌‌عنوان یکی از دکوراسیون منزل محسوب شده که بسیار کاربردی است. خیلی از افراد برای داشتن خواب راحت به دنبال خرید تخت خواب مناسب هستند. گاهی اوقات پاسخ به سوالات ساده بسیار سخت می شود، یکی از سوالات مرتبط با تخت خواب این است که تخت خواب را در کجا قرار دهید. تا به امروز جواب‌های متناقضی شنیده شده است. هرچه در این موضوع عمیق‌تر شوید نکات تازه‌ای را کشف می‌کنید. ما در این نوشته می‌خواهیم در مورد این‌که تخت خواب را کجای اتاق خواب قرار دهید اطلاعات لازم را به شما ارائه خواهیم داد.

فرضیه اول: قرارگیری تخت خواب در کنار دیوار اصلی

بسیاری از افراد می‌گویند تخت خواب را باید کنار دیوار اصلی بگذارید، حقیقت امر این است که همیشه بهترین راه حل این نیست چرا که به شکل اتاق خواب و لوله های مجاور آن بستگی دارد. رابطه دکوراسیون داخلی منزل شما می‌بایست به گونه‌ای باشد که بتوان این کار را انجام داد. برخی از افراد ترجیح می دهند تخت خواب را کنار دیوار اصلی خود قرار دهند اما اگر لوله‌های دست‌شویی یا لوله‌های گاز از این دیوار عبور کرده باشد، قطعاً بهترین جا کنار دیوار اصلی نیست.

کسانی که به فنگ شویی و روابط بین فضا اعتقاد دارند قطعاً می‌دانند که ممکن است قرارگیری تخت خواب در کنار دیوار اصلی با شرایط گفته شده به گونه‌ای باشد که انرژی منفی به افراد وارد کند. در برخی موارد نیز ممکن است صدای لوله‌ها مانع از خوابیدن شما شود. طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند محل قرارگیری تخت خواب در اتاق خواب را تعیین کند. در واقع با توجه به اندازه اتاق و طراحی داخلی می توانید یک نقطه مناسب برای قرارگیری تخت خواب در نظر بگیرید.

اگر دارای پلان کف مربعی شکل هستید بهترین کار این است که تخت خواب را در محور مرکزی اتاق خود قرار دهید، اما اگر پلان اتاق شما به شکل مستطیل شکل است در این حالت بهترین کار این است که اتاق را به چند بخش مختلف تقسیم کرده و برای مثال تخت خواب را در یک بخش و میز و صندلی را در بخش دیگر قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا سبک دکوراسیون داخلی شما حفظ شود. اگر دارای اتاق خواب بزرگ باشید و طراحی داخلی اتاق شما به گونه‌ای باشد که مورد توجه خیلی از افراد باشد، معمولاً طراحان توصیه می کنند تخت خواب را در مکانی قرار دهید که جدا از سایر وسایل موجود در اتاق خواب شما باشد.

این حالت باعث ایجاد یک جزیره شده که می‌تواند حس خالی بودن و کمبود مبلمان را در اتاق شما به شکل جالبی جبران کند. اما توجه داشته باشید در نظر گرفتن چنین دکوراسیونی برای اتاق خواب همیشه بهترین گزینه محسوب نمی‌شود چرا که در برخی موارد عجیب به نظر می‌رسد که یک تخت خواب در فاصله هفت متری از پنجره قرار گرفته باشد. شاید دراین‌ میان بتوان بیان کردن نتایج یک نظرسنجی غیر رسمی در سطح جهان نتایج جالب توجهی را داشته است. طبق نظرسنجی انجام شده که به‌صورت غیر رسمی منتشر شده است، بسیاری از افراد جای تخت خواب را در کنار دیوار اصلی انتخاب می‌کنند. در واقع می‌‌توان گفت تخت خواب در کنار دیوار اصلی بیشترین طرفدار را دارد.

فرضیه دوم: تخت خواب باید در مکانی باشد که دید خوبی نسبت به درب ورودی داشته باشد

برخی از افراد بیان می‌کنند زمانی که بر روی تخت خواب دراز می‌کشید باید دید مناسبی نسبت به درب اتاق خواب داشته باشید. حقیقت امر این است این مورد به عنوان یکی از موارد مهم محسوب می‌شود که کل تخت خواب از بیرون در پیدا نباشد. انسان‌ها نیز مانند سایر موجودات علاقه‌مند هستند تا در یک مکان کاملاً امن استراحت کنند. به صورت غریزی افراد ترجیح می‌دهند در یک جای امن استراحت کنند، این موضوع توسط مطالعه‌ای که در دانشگاه مونیخ آلمان انجام شده است به اثبات رسیده است. افراد دوست دارند به‌صورت کاملاً ناخودآگاه یک مکان مناسب برای خوابیدن را انتخاب کنند که در آن احساس امنیت داشته باشند.

به ‌‌عنوان مثال رعایت کردن فاصله ایمن از اجسام خطرناک مانند درب‌ها و پنجره‌ها و داشتن دید کافی روی افراد مزاحم بدون این‌که مزاحم قادر به دیدن آن‌ها باشد. اگر بخواهیم از منظر روان‌شناسی به موضوع نگاه کنیم باید بیان کرد افراد ترجیح می دهند تخت خواب را به دور از درب ورودی قرار دهند و درعین‌حال مطمئن باشند که درب از روی تخت خواب قابل مشاهده است. اما اگر تخت خواب خود را در اتاق خوابی قرار می‌دهید که پنجره دارد باید بتوانید درب و پنجره را در آن واحد از روی تخت مشاهده کنید.

در نظرسنجی‌های انجام‌شده در این بخش بسیاری از پاسخ دهندگان اعلام کرده‌اند که ترجیح می دهند تخت خواب را در کنار دیواری که درب دارد قرار دهند چرا که باعث می‌شود فردی که از درب وارد می شود کسی را که روی تخت خواب دراز کشیده است را نبیند. یکی از مزیت های جالبی که در این سبک وجود دارد این است که نوری که از درب باز به داخل تابیده می شود فرد را از خواب بیدار نمی‌کند و در واقع می‌‌توان بیان کرد آرامش خواب را برهم نمی‌زند. اگر شما از جمله افرادی هستید که این سبک را می‌پسندید در صورت داشتن شرایط مناسب می توانید این چیدمان را انتخاب کنید.

فرضیه سوم: نباید در حالتی بخوابید که پاهای شما رو به درب باشد

برخی افراد بیان می دارند نباید در حالتی استراحت کرد که پاها رو به درب باشد. حقیقت امر این است که نمی‌توان برای همه درب‌ها و دکوراسیون ها این موضوع را در نظر گرفت. در مورد این‌که خوابیدن به حالتی که پاها رو به درب باشد کار سختی تلقی می شود دلایل مختلف زیادی وجود دارد. یکی از دلایلی که در این بین می توان مطرح کرد مربوط به سنت اسلامی است. در سنت اسلامی زمانی که شخص در وضعیت خواب قرار دارد نباید پاهای وی مستقیماً مقابل دربی که به اتاق خواب باز می شود قرار داشته باشد.

این کار به دور از ادب بوده و چون قرار دادن کف پاها به طرف فرد دیگر به ویژه اگر آن فرد مسن باشد باعث ایجاد احساس ناخوشایند در فرد می‌شود، پس انجام آن نادرست است. کشور روسیه که در آن خرافات به وفور یافت می شود هیچ‌کس در هیچ شرایطی به گونه‌ای نمی‌خوابد که پاهایش رو به درب باشد. به‌‌عنوان مثال فرض کنید یک اتاق باریک وجود داشته که در آن پنجره روبروی درب است، در این حالت یک شخص روسی تخت خواب را به صورت کاملاً ضربدری در آن بخش قرار می‌دهد.

شاید بتوان دلیل این کار را به این خاطر بیان کرد که در روسیه مرسوم است که تابوت مرده را از سمت پاها از درب خارج می کنند. به همین دلیل هیچ شخص روسی دوست ندارد اتاق خوابش را بدین‌گونه تزیین کند. اگر بخواهیم از نگاه فنگ شویی به این قضیه نگاه کنیم باید بیان کنیم که خوابیدن به صورتی که پاها رو به درب نباشد به‌‌عنوان یک اصل در فنگ شویی شناخته می‌شود. علاوه بر موارد گفته شده نبایدهای دیگری در این اصل وجود دارد که به‌‌عنوان مثال نباید تخت خواب را روبروی آینه و یا زیر لوستر یا تیر های سقف قرار داد. این امر به نوبه خود به گونه‌ای است که اگر خطری رخ دهد متوجه فرد خواهد شد. پس بهتر است در هنگام قرار دادن تخت خواب در اتاق خواب به موارد گفته شده توجه کنید تا بتوانید دکوراسیون مناسبی را تشکیل دهید.

فرضیه چهارم: قرار دادن تخت خواب در جهت جغرافیایی خاص

برای قرارگیری تخت خواب برخی از افراد بیان می‌دارند باید تخت را در جهت جغرافیایی خاصی قرار داد حقیقت امر این است که جهت جغرافیایی ثابت و مهمی که همه مردم روی آن توافق داشته باشند وجود ندارد. در این بین حتی کسانی که در بخش فنگ شویی تخصص دارند یا مشاورین مغناطیس زمین هستند نیز در این‌باره اتفاق نظر ندارند. در واقع نمی‌توان یک جهت جغرافیایی ثابت را که مورد توافق مردم باشد در نظر گرفت. طبق یکی از سنت‌های ژاپن می‌‌توان تخت خواب را در هر جهتی قرارداد. در این بین شرط و شروطی وجود دارد که سر تخت خواب رو به جهت شمال قرار نگیرد.

فرضیه پنجم: تخت خواب را به گونه ای قرار دهید که رو به پنجره باشد

تا به اینجای متن در مورد علاقه مردم برای قرارگیری تخت خواب در اتاق خواب مطالب جالبی را شنیده‌اید. در این بین برخی از مردم می گویند تخت خواب را به گونه‌ای قرار دهید که به پنجره دید کافی داشته باشد حقیقت امر این است اگر پنجره دید کافی یا وسیع به بیرون دارد باید از این نما استقبال کرد. به‌صورت معمول می‌‌توان گفت این کار زمانی ارزشمند است که پنجره به جنگل دید کافی داشته باشد، اما اگر پنجره اتاق خواب شما رو به آفتاب باشد قطعاً چینش تخت خواب در اتاق خواب بدین صورت مناسب نیست.

فرضیه ششم: بهترین مکان برای قرارگیری تخت خواب، مکانی است که احساس راحتی کنید

به عنوان آخرین نظریه می‌‌توان بیان کرد مردم اعتقاد دارند بهترین مکان برای قرار دادن تخت خواب جایی است که در آن احساس راحتی می‌کنید. حقیقت امر این است شاید بهترین کار همین باشد، در واقع شما باید تخت خواب را در مکانی قرار دهید که در آن احساس راحتی می‌کنید. شاید شما طراح دکوراسیون داخلی باشید و قوانین معماری را بشناسید. ایرینا کوویلینا به‌‌عنوان دکوراسیون طراح داخلی بیان می‌دارد هرگاه برای طراحی یک مکان به جایی مراجعه می‌کنم همیشه هدف من این است که بتوانم جذاب‌ترین نقطه را با بیشترین میزان انرژی مثبت پیدا کنم.

1 دیدگاه در “محل قرارگیری صحیح تخت خواب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *